```
μήκος κύματος =ταχύτητα φωτός / συχνότητα
```
όπου:
- το μήκος κύματος μετριέται σε μέτρα (m)
- Η ταχύτητα του φωτός είναι περίπου 299.792.458 μέτρα ανά δευτερόλεπτο (m/s)
- η συχνότητα μετριέται σε Hertz (Hz)
Δεδομένης της συχνότητας σήματος των 95,5 MHz, πρέπει να το μετατρέψουμε σε Hertz:
```
συχνότητα =95,5 MHz =95,5 x 10^6 Hz
```
Τώρα, μπορούμε να υπολογίσουμε το μήκος κύματος:
```
μήκος κύματος =299.792.458 m/s / (95,5 x 10^6 Hz)
```
```
μήκος κύματος ≈ 3,14 μέτρα
```
Επομένως, το μήκος κύματος του ραδιοφωνικού σταθμού με σήμα 95,5 MHz είναι περίπου 3,14 μέτρα.